Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie

W djazz 2016 A6niach 24-30 kwietnia 2016 odbędzie się jeden z najciekawszych w Polsce festiwali jazzowych: XXII Międzynarodowy Festiwal Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie. Festiwal jest oficjalnym partnerem Światowego Dnia Jazzu  obchodzonego dorocznie, z inicjatywy UNESCO, 30 kwietnia. W 2016 roku centralne obchody planowane są w Waszygtonie, ale i w Krakowie będzie się dużo działo. Dokładny program poniżej:

XXII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL

“STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE”

24-30 kwietnia 2016

W tym roku, po raz pierwszy w Krakowie, gwiazdy jazzu z Ameryki Południowej

Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” to jedno z najciekawszych wydarzeń jazzowych w Polsce. W ramach festiwalu odbywają się koncerty z udziałem  znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu oraz premierowe wykonania artystów jazzowych młodego pokolenia.
Festiwal objęty jest patronatem UNESCO, w ramach Światowego Dnia Jazzu.
Tegoroczną, XXII edycję Festiwalu zainauguruje swoim najnowszym projektem zdobywca nagrody Grammy (najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych do Oskarowego filmu „Birdman”) ANTONIO SANCHEZ. Artysta po raz pierwszy wystąpi w Krakowie. Również po raz pierwszy w naszym mieście wystąpi genialny kubański pianista ALFREDO RODRIGUEZ.
30 kwietnia 2016 roku, festiwal będzie czynnie uczestniczył w obchodzonym na całym świecie MIĘDZYNARODOWYM DNIU JAZZU, ogłoszonym przez UNESCO. W ramach tego dnia planowane są koncerty, warsztaty, spotkania, happeningi i wystawa. Zaplanowano również relację z uroczystego koncertu z centralnych obchodów dnia jazzu w Waszyngtonie, co pozwoli na szerszą promocję wydarzenia.

Publiczność festiwalowa będzie miała okazję wysłuchać różnorodnych stylistycznie projektów. Jak co roku odbędą się także międzynarodowe muzyczne spotkania artystów festiwalu (tytułowych “starych i młodych”) w ramach wspólnych jam session (Klub Piec Art).

Miło nam poinformować, że organizator festiwalu, Stowarzyszenie Jazzowy Kraków, będzie w tym roku reprezentować Polskę na największym europejskim wydarzeniu jazzowym – targach Jazzahead w Bremen.

PROGRAM:

24 kwietnia 2016, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
ANTONIO SANCHEZ and MIGRATION
Seamus Blake  -saksofony
John Escreet – fortepian
Matt Brewer – kontrabas
Antonio Sanchez – perkusja
PO RAZ PIERWSZY W KRAKOWIE

Zdobywca tegorocznej Grammy – najlepsza ilustracyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnych za film „Birdman”.
Antonio Sanchez – Meksykanin, jeden z najwybitniejszych perkusistów światowego jazzu, kompozytor, band leader oraz zdobywca nagród Grammy. Przygodę z perkusją rozpoczął w wieku 5 lat, a już jako nastolatek był profesjonalnie koncertującym muzykiem. W 1997 roku ukończył z wyróżnieniem, słynną „kuźnię” muzycznych talentów: Berklee College of Music. W 1999 przeprowadza się do Nowego Jorku gdzie jego muzyczny talent zostaje błyskawicznie dostrzeżony, co skutkuje zaproszeniem do udziału w sesjach nagraniowych oraz koncertach przez tak wybitnych muzyków jazzowych jak: Chick Corea, Michael Brecker, Charlie Haden, Gary Burton, Toots Thielmans, Joshua Redman, Paquito D’Rivera, Dee Dee Bridgewater i wielu innych. Także gitarzysta Pat Metheny zaprasza go do współpracy – od 2000 roku muzycy nagrali wspólnie 8 płyt, a 3 z nich zostały wyróżnione nagrodą Grammy. Dyskografia perkusisty w 2015 roku liczy blisko 100 sesji studyjnych i nagrań płytowych z udziałem najwybitniejszych muzyków oraz 5 albumów solowych.

25 kwietnia 2016, godz. 20.00
Radio Kraków al. Słowackiego 22
Koncert “Mistrz i uczniowie” pamięci Janusza Muniaka
W koncercie wystąpią artyści różnych pokoleń współpracujący z wybitnym krakowskim jazzmanem.

26 kwietnia 2016, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
Quincy Jones Presents
ALFREDO RODRIGUEZ TRIO
Premiera płyty “Tocororo”

Alfredo Rodriguez – fortepian
Reinier Elizarde – kontrabas
Michael Olivera – perkusja

PO RAZ PIERWSZY W KRAKOWIE

Projket rekomendowany jest jako „Quincy Jones Presents” : Ten młodzieniec sprawia, że czuję się jeszcze szczęśliwszy niż zwykle. Na tym właśnie polega przecież muzyka – mówi o swoim podopiecznym wielki Quincy Jones
Alfredo Rodriguez, 24 letni kubański pianista jest jednym z największych odkryć muzycznych ostatnich sezonów nazywany nową , wschodząca gwiazdą w USA. Jest gościem prestiżowych festiwali, otrzymuje entuzjastyczne recenzje, opinie krytyków, dyrektorów największych festiwali , autorytetów muzycznych jak Quincy Jones ,Herbie Hancock, Wynton Marsalis, Michel Legrand. W 2006 roku został jednym z 12 pianistów z całego świata, którzy wystąpili na prestiżowym Montreux Jazz Festival. To był jego pierwszy koncert poza Kubą i ten niezwykle błyskotliwy debiut otworzył mu drogę do kariery. Na tym festiwalu odkrył go Quincy Jones słynny kompozytor, producent, muzyk wielokrotnie nagradzany Grammy który, stał się jego mentorem , partnerem muzycznym i producentem. Kubański pianista otrzymał wiele zaproszeń i wystąpił w tak prestiżowych miejscach jak: Newport Jazz Festival, Playboy Jazz Festival w Hollywood, Music Festival w Austin w Teksasie, Detroit Jazz Festival, Monterey Jazz Festival, San Francisco Jazz Festival , Gilmore Jazz Festival. Solowym koncertem uświetnił prestiżowe Winspear Opera AT& Performing Art. Center w Dallas obok Herbie Hancocka, Michel Camilo. Alfredo Rodriguez jest synem znanego kubańskiego muzyka nazywanego “Elvisem Kuby”. Urodził się w Hawanie. Studiował fortepian w prestiżowym Manuel Saumell Classical Music Conservatory w Hawanie. Inspiruje go muzyka Bacha, Beethovena, Strawińskiego, Monka, Billa Evansa, Herbie Hancocka i swego mentora – Quincy Jones’a.

 

 

28 kwietnia 2016, godz. 20.00.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
HIGH DEFINITION QUARTET
“BUKOLIKI” W. LUTOSŁAWSKIEGO
Premiera projektu
Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy
Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’-  fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Najnowszy projekt High Definition Quartet to Bukoliki Witolda Lutosławskiego w aranżacji pianisty Piotra Orzechowskiego ‘Pianohooligana’. Oryginał Lutosławskiego stanowi pięć miniatur fortepianowych opartych na ludowych melodiach kurpiowskich. High Definition rozwija materiał wyjściowy budując na jego bazie nową kompozycję na pograniczu jazzu i muzyki współczesnej – energetyczną, zaskakującą, używającą potężnych kontrastów.

29 kwietnia 2016, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26
CRACOW JAZZ COLLECTIVE
Premiera projektu oraz premiera płyty “No More Drama” ( ForTune)
Mateusz Gawęda – fortepian, kompozycje, leader
Cyprian Baszyński – trąbka
Dominik Mietła – trąbka
Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy
Sławomir Pezda – saksofon tenorowy
Bartłomiej Prucnal – saksofon barytonowy
Piotr Południak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

Jedyna tego typu formacja w Polsce składająca się z czołówki młodych polskich muzyków jazzowych.
Muzyka oktetu jest zakorzeniona w jazzie lat 60-tych, inspirowana muzycznymi poszukiwaniami Johna Coltrane’a, Charlesa Mingusa, Ornette’a Colemana, Krzysztofa Komedy oraz Andrzeja Trzaskowskiego. Poza jazzowymi inspiracjami duży wpływ miała również twórczość takich kompozytorów jak Igor Strawiński czy Wojciech Kilar. Repertuar zespołu stanowią kompozycje Mateusza Gawędy – trzy dramaty jazzowe połączone w jedną całość. Utwory zostały skomponowane koncepcyjnie w taki sposób ze, ściśle określona forma pozwala miejscami na jej zupełne otwarcie, czyli daje to możliwość kreowania całości poprzez indywidualność każdego z muzyków. Geneza zespołu ma swoje miejsce oczywiście w Krakowie, gdzie muzycy spotykali się w legendarnym Jądrze Jazzu, co zaowocowało przyjaźnią zarówno na tle muzycznym jak i personalnym. Niezwykłe zgranie zespołu wynika z tego, że jego członkowie współpracują ze sobą na

co dzień w wielu formacjach (m.in. NSI Quartet, New Bone, PeGaPoFo), a podobne postrzeganie muzyki daje niesamowitą przyjemność z grania, co mocno przekłada się na odbiór słuchaczy. Płyta ukaże się w kwietniu 2016 roku nakładem Domu Wydawniczego For Tune.

30 kwietnia 2016

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU pod patronatem UNESCO
Warsztaty, happeningi, koncert
goście specjalni:
APOSTOLIS ANTHIMOS, ETIENNE MBAPPE, GARY HUSBAND
Apostolis Anthimos – gitara
Etienne Mbappe – bass
Gary Husband – perkusja

Od 25 do 30 kwietnia – jam session, imprezy towarzyszące w klubie festiwalowym –
Piec Art – ul. Szewska 12