Iwona Haberny
fot. Andrzej Banaś

Założycielka Agencji Promocyjnej OKO, działającej od 2000 roku w Krakowie. Prezeska fundacji Bookowy Dom. Laureatka nagrody Książka Roku IBBY w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa.

Specjalizuje się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych w Krakowie i na terenie całej Polski. Współpracowała z podmiotami polskimi i zagranicznymi (m. innymi: Fundacja Kościelskich Genewa, Poetry Foundation Chicago, Goethe-Institut Krakau, Lithuanian Culture Institute Vilnius).

Zajmowała się między innymi organizacją i promocją pierwszych czterech edycji Dni Tischnerowskich, Uniwersytetu Latającego Znaku, ośmiu edycji Festiwalu Literackiego Wielkie Nocne Czytanie, związanego z wręczeniem Nagrody Kościelskich, Krakowskich Spotkań Poetów 2013 (Krakow Poetry Symposium), obsługą promocyjną projektów “Instynkt Gry” i “Graphic novels”, projektu “Litwa w Krakowie” oraz promocją wielu książek. Od dziewięciu lat organizuje Międzynarodowy Festiwal Literatury dziecięcej “Rabka Festival”, a od czterech projekt “Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim”, poświęcony propagowaniu wiedzy o polszczyźnie i jej regionalnych odmianach.

Jej specjalnością są przedsięwzięcia wymagające oryginalnych pomysłów, niestandardowego podejścia oraz kreatywnego wykorzystania gier, mediów tradycyjnych i elektronicznych.

Pracowała jako szef działu promocji w Znaku (1996-2000) i w Wydawnictwie Literackim (2004-2012). Absolwentka polonistyki i historii (Uniwersytet Jagielloński). Posiada certyfikaty zarządzania projektami (Prince 2 Practitioner) oraz doradcy finansowego (European Financial Guide).